Vyhledat

Pojistka na blbost a jaké blbosti vlastně (ne)kryje?

Pojištění občana v běžném občanském životě, nebo lidově řečeno „pojistka na blbost“. Co vlastně ta pojistka na blbost je? Je potřeba zdůraznit, že tento článek nepíšu obsáhle. Na googlu najdete X desítek článků na toto téma, ale některé postrádají jednoduchost. Pojďme se na to tedy podívat.V obchodě se chováte neomaleně a najednou srazíte vystavené zboží, které se rozbije. Zapomenete vypnout vodu v koupelně a vytopíte sousedy. Při fotbale trefíte míčem auto a to poničíte. Při venčení Vám pes uteče z vodítka, vběhne pod auto a auto kvůli tomu způsobí nehodu. Ano i na to Vás pojistka na blbost chrání.


Ve shrnutí, pojištění kryje to, co způsobíte někomu jinému, ale!


Jak ji získat?

Pojištění občana v běžném občanském životě je buď samostatné pojištění, nebo většinou doplňkem k pojištění domácnosti, připojistit se je tedy snadné. Navíc v takovém případě je pojistka na blbost levnější, než pořízená samostatně. Pozor na výluky (to co pojistka neplní)! Některé pojistky na blbost mají ve výlukách věci z půjčoven, nebo hrubou nedbalost. Dalo by se říci – levná pojistka, nižší krytí. Nemusí to tak být, ale vždy se poraďte s tím, kdo Vámi pojistku uzavírá. Limity jsou od 1 milionu až do 50 milionů a pojištění stojí do 1000,- za rok.


Co pojistka NIKDY NEKRYJE?


Zásadní věc, kterou je potřeba zdůraznit, protože ze zkušenosti vím, že tuto informaci klienti naznají. Pojištění občana v běžném občanském životě není to samé, jako pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli!!! Dle zákona ručí zaměstnanec VŽDY 4,5 násobkem průměrné HRUBÉ mzdy za škody způsobené zaměstnavateli (článek advokáta zde). Pokud tedy svou neopatrností zničíte strojní zařízení, které Vám bylo svěřeno, můžete místo na letní dovolenou myslet na splátkový kalendář…

Každá pojišťovna má svá specifická krytí, takže není možné říci, kolik tato pojistka stojí, v případě zájmu mě neváhejte kontaktovat.


Dále nekryje škodu způsobenou řízením vozidla. K tomu slouží povinné ručení, viz článek.


Pokud řídíte cizí auto a to poničíte, pojišťovna Vám nepomůže. Nemá-li majitel auta sjednáno havarijní pojištění, musíte mu škodu zaplatit ze svého.Pozor i na hrubou nedbalost. Některé pojišťovny hrubou nedbalost neplní. Co to je? Nelze definovat. Každá pojišťovna má ve svém výkladu pojmů hrubou nedbalost definovanou jinak.


Pro shrnutí. Vždy si přečtěte výluky z pojištění, aby Vás případné (ne)plnění nemile překvapilo.


Vložené obrázky nejsou mým majetkem, a proto při kliknutí máte odkaz na původní stránky.

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Povinné ručení v rámci pojištění flotily aut vyjde levněji. Na cenu povinného ručení má vliv mnoho faktorů, jak už jsem psal v článku. Pokud ovšem vozů máte hodně, můžete získat "množstevní slevu" za