Vyhledat

Hypotéka vs. nájem

Hypotéka – pro někoho strašák a sprosté slovo, pro jiné možnost jak „bydlet ve vlastním“. Je hypotéka opravdu tak hrozná? „V případě, že přestanete platit, Vám banka sebere celý dům/byt“ – Často špatná myšlenka. Ona banka nepřijde další měsíc a nesebere Vám onu nemovitost. Banka není „tak zlá“. Banka se Vás nesnaží dostat do dluhu, naopak chce, abyste jí platili, protože dražba nemovitosti jí pokryje náklady, ale z Vašeho řádného splácení by měla větší zisk.


S bankou se lze domluvit (odklad splátek – se zápisem do bankovních registrů), nebo jiném vhodném způsobu splácení – pokud je s Vámi domluva. Neberte proto hypotéku, respektive banku, jako někoho, kdo se Vás snaží oškubat. Někteří si to tak bohužel myslejí, třeba protože mají v okolí nějaký případ neplacení hypotéky.


Podívejme se co se stane, když přestanete platit nájem. Stane se skoro to samé, pronajímatel se bude chtít domluvit na řádném doplacení, popřípadě Vás vyhodí. A vyhodit Vás z nájmu pro neplacení je mnohem jednodušší, než vystěhovat z bytu/domu pro neplacení hypotéky!

V tomto hypotetickém případě jsem vzal pro příklad úvěr v hodnotě 1.500.000,- Kč a úrokem 2,29 %, kdy skutečná splátka činí 5764,34 = zaokrouhleno na 5800,- po dobu 30 let. Zároveň nájem v objektu s podobnou hodnotou, který by se každých 5 let zvedl o 500,- měsíčně. V praxi můžeme vidět i mnohem větší nárůsty nájemmného. Tak či onak, je vidět ten rozdíl = žádné výkyvy ve výši nájmu, jste „svým pánem“ a hlavně po poslední splátce je nemovitost Vaše. V tu chvíli má nemovitost mnohem větší hodnotu než měla na začátku a už nemusíte dál splácet úvěr.


Jak získat hypotéku, co vše potřebujete, koho oslovit. To napíšu až v dalším článku o samotném zařizování hypotéky. Nechci psát rozsáhlý článek, toto je opravdu popis ve zkratce, a proto nechci rozebírat všechna pro a proti. Věřím, že jsem Vám lehce otevřel oči. Každopádně před hypotékou vše spočítejte a nejlépe si nechte vypracovat finanční plán od dobrého poradce. Věřím, že jsem Vám rozšířil obzor v tom, že "hypotéka je to nejhorší" není vůbec pravda.

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Povinné ručení v rámci pojištění flotily aut vyjde levněji. Na cenu povinného ručení má vliv mnoho faktorů, jak už jsem psal v článku. Pokud ovšem vozů máte hodně, můžete získat "množstevní slevu" za